Vánoční o Jednorožci….

Proč bílý kůň tak magicky přitahuje?

Sedíme takhle s malou Eliškou u pohádky Popelka s Libuškou a zrovna je scéna, jak Popelka jede na Juráškovi po lesní cestě plné sněhu, cválá a směje se šťastně na celé kolo….

Eli najednou prohlásí:“ Až se to pořádně naučím, taky budu takhle jezdit na Timečkovi (náš bílý kůň)“

A já se ptám:“ Eli, proč zrovna na Timečkovi? Máme i jiné koníky…“jednorožec 4

„Protože je bílý“

„A proč je to tak zajímavé, že je bílý?“

„Protože je jak jednorožec!“

„A čím je jednorožec tak zajímavý?“

„Protože je kouzelný“

„A jak je kouzelný, Eli?“

„Je magický, umí čarovat a kouzlit a je pohádkový:-)“

„A jak to víš, Eli?“

„Mami, to ví přeci každé dítě:-)“

Bylo to jako pohlazení po duši…ty nezkažené malé děti prostě vědí……………

Protože moje zkušenost je, že 90% malých dětí, které k nám přijdou jezdit, se první hrnou k bílému Timečkovi, začala jsem zjišťovat, jestli najdu nějaký další důvod, než že se jim prostě bílý koník líbí a má zajímavou barvu.

Ve světle informací od Elinky jsem trochu surfovala po netu a našla jsem:

Bílí jednorožci byli už kdysi uznáváni jako bájní magičtí tvorové, kteří uměli léčit a předpovídat budoucnost.

Existovali i jednorožci černé barvy, kteří však měli jiné podoby..např. tělo jelena, nohy jako slon a ocas jako kanec- Monoceros. Nebo Monetrus– koňské tělo, kančí ocas a lidskou hlavu.

„Pravý jednorožec“  neboli Unicornus, je ušlechtilé bílé zvíře podobné koni, avšak s rozštěpenými kopyty a s hřívou nebo bradkou. Uprostřed čela má dlouhý, spirálovitě stočený roh který má i protijedové vlastnosti. jednorožecJeho domovem má být Arábie. Ač je to divoké zvíře, ke své samičce se chová velmi něžně a dvorně. Proto se mohl stát vhodným symbolem rytířské lásky v poezii středověkých trubadúrů. Podle jiné pověsti má ve velké úctě panenství. Lze ho ulovit jen tak, že se do lesa vypraví čistá panna, jednorožec k ní přijde, složí jí hlavu do klína a může být tak chycen. Jednorožec bývá součástí hvozdu, tedy magického lesa, často i jeho ochráncem. Známá je jeho nechuť k zabíjení – jednorožec sice nepatří mezi typické zabijácké bestie, ale kromě své magie může použít k obraně i svůj roh. Tento roh se udává bílý, zlatý i černý. Popis tohoto bájného tvora, který byl údajně velmi plachý a směly se k němu přiblížit jen panny, se v různých textech velmi liší.

jednorožec 2Víra v jednorožce se nicméně neomezuje jen na západní kulturu. Čínský ťi-lin totiž údajně měl jelení tělo, koňská kopyta a jediný roh, který mu vyrůstal uprostřed čela a měřil asi 4 metry. Ovšem zatímco jednorožec západní dokáže být pořádně divoký a útočný, ťi-lin je ztělesněnou mírností. To znamená, že nežere nic živého a nešlápne ani na nejmenšího broučka či stéblo trávy.
Často se jeho symbol používal i v héraldice.

To je trochu údajů pro osvětlení původu  magičnosti tohoto bájného nádherného tvora. Pravda je, že se mi zdál již před léty natolik magický, že náš ranč nese jeho název  Ranč u Jednorožce – hlavně díky mému prvnímu koni, který je bílý a je úžasnou součástí mého života již 22 let. Děti jsou k němu skutečně magicky přitahovány a dostává se mu lásky a pozornosti  dostatečně:-))

Spoustu mých článků, které najdete na www.katkazajacova.cz  nebo na FB stránce Srdcem u koní, inspiruje právě můj bílý Tim a děti…

Jak to tedy s těmi Jednorožci je? Děti to rozhodně vědí a ještě si spoustu věcí pamatují, než jim jejich srdíčka a hlavičky zaneseme našimi pravdami a povinnostmi…Kéž by jim to dlouho vydrželo:-)

IMG_20160724_175955 hlava tim

Katka Zajacová

Mojí vášní jsou koně. Baví mě ukazovat dětem i dospělým cestu k nim a inspirovat je, jak si s koněm vytvořit vztah. Užívat si s nimi čas jinak, než je zvykem a vytvořit si z nich parťáky na celý život.

Ke koním jsem chodila už odmalička jako dítě, mým snem bylo mít vlastního koně a ten jsem si splnila z mé první výplaty. Tento kůň mne provází mým životem již 20 let.

Druhý velký sen, mít svůj ranč a s koňmi denně žít a ne za nimi dojíždět, jsem si splnila teď. Mám dvě děti, které také milují koně a mohou s nimi žít již od malička. Dalším mým snem je tuto lásku ke koním předávat dál, aby si s nimi lidé naučili udělat hezký vztah. Když jim otevřete své srdce, můžete jen získat.

Získala jsem certifikaci Pedagogicko-psychologického ježdění a mám licenci Cvičitele pro jízdu na koni.

Jsem také autorkou eBooku ZDARMA:

Děti a koně: 8 tipů na co nezapomenout, když chce Vaše dítě jezdit na koni

Stáhnout si eBOOK ZDARMA můžete ZDE>>>

Jsem také autorkou eBooku :

Můj sen: Z paneláku ke koním a na ranč

Stáhnout si eBOOK MŮJ SEN můžete ZDE>>>

Můj příběh si přečtěte zde>>

Komentáře