SMÍŘENÍ…aneb žijeme TADY A TEĎ

Večer jsem dostala velkou chuť vyrazit si na poklidnou večerní projížďku a volba padla na Tima. Pojď, ty můj starý brachu….vyrazíme si na projížďku. Chuť máš, ( to ty máš vždycky, že můj poloarabe:-)), doktor potvrdil, že jezdit by jsi měl, ať neztuhneš, tak s chutí do toho…….

img_9742

Abyste rozuměli, Tim neboli Timeček je nejstarší člen našeho stáda (počítám i lidi, psy, kočky, koně) a je pro mě životním koňským parťákem. Jsme spolu už 21 let a co se mnou zažil a jak mě na mé cestě kolikrát podržel, to se nedá slovy vyjádřit…..Od výmyslů a výbuchů mládí, kdy jsem „sežrala“ všechnu moudrost světa, přes přemíru lásky jako ke svému vysněnému a vytouženému koni (to jsem tenkrát ještě netušila, že nebude zdaleka jediný:-)). Zažil se mnou pár partnerů, stěhování z Prahy do Beskyd, svatbu (osobně se účastnil:-)), narození dvou dětí, rozvod, znovu stěhování …tentokrát již jen po Beskydech do jiné stáje, pár pádů a vzletů, založení hypoterapeutického kroužku (mimochodem z této zkušenosti vzešel můj první eBOOK zdarma, který najdete ZDE) , zábavu s dětmi i super vyjížďky, pár nových koní ve stádě a teď konečně zakládání vlastního ranče a práci s vlastním stádečkem….no nebylo toho málo, když k tomu připočtu, že cokoliv jsem vždy řešila, postěžovala jsem si se starostmi hlavně jemu a s radostmi také jemu –  mému koňskému parťákovi do života:-)

zima-2011-427zima-2011-453

Před pár lety jsem o něm napsala toto na můj rančerský web Ranč u Jednorožce: Ze začátku byl jeho temperament dost obtížně zkrotitelný, ale časem jsme našli společnou vlnu a v rychlosti jsme našli společné zalíbení. Když se mi narodily děti, trochu jsme se začali krotit, ale rychlý uvolňující cval je stále jeho největším koníčkem. Také se ukázal jako velmi citlivý a vnímavý koník na hipoterapii pro malé děti. V momentě, kdy pracuje s dětmi je velmi opatrný a dává si dobrý pozor, kdo ho vede nebo na něm jede. Ale jakmile spolu jedeme ven my dva a cítí, že potřebuji vyčistit hlavu, vyjížďka je dost často „živá“. Prostě pozná jak na koho. Také miluje starat se o hříbata a dělá jim „strejdu“ , když je maminka Johanka unavená. Hraje si s nimi, učí je a vždy vedle nich velmi omládne. Je to jedinečný kůň. Je to můj Timeček:-)léto 2012 476

Ne, že by to už neplatilo, ale časy se prostě mění a nikdo nemládneme. Dostihlo mě to teď na té vyjížďce. Mám totiž vždy výčitky, že jedu na koni, který občas pokulhává, protože už má trochu artrózu. Nedělá mi to dobře a stále jsem přemýšlela, že na něm už jezdit nebudu. Také se ve mně mísí výčitky a pochyby, jestli jsem vždy udělala skutečně všechno, co jsem mohla a měla udělat, abych předešla nebo vyřešila jeho kulhání. Včetně vnitřního hledání, jak se mě jeho kulhání týká a jestli je to reakci na mě. Bojuju s těmito pocity vlastně už několik let s přestávkami, kdy si říkám, tak se tím tak netrap. A nepomohlo ani to, že doktor potvrdil moji domněnku, že má prostě jezdit, protože to potřebuje fyzicky i duševně.

Jedu si takhle lesíkem po cestě, sama, nikde nikdo a přemýšlím si o mně a o Timovi……a do hlavy mi vlezlo slovo SMÍŘENÍ. A já co? Kdo? Proč? S kým? O čem to je? SMÍŘENÍ SMÍŘENÍ SMÍŘENÍ SMÍŘENÍ ….rozléhá se celým lesem a mou duší. Chce se mi brečet. Vždyť jsem tak slepá a zabedněná. Prostě neudržím minulost a stav, který by se mi líbil neměnný tolik let. Stárneme všichni, i TIM…..A protože si to nechci přiznat, protože nechci připustit, že by tu jednou nebyl a opustil mě, kladu  na něj nároky, aby byl stále zdravý, fit, neměnný a pro mě k dispozici v té formě, v jaké jsme kdysi lítali po vyjížďkách a jeho temperament byl prostě k nezastavení! Dokonce jsem se na něj kdysi za to i zlobila, když jsem nevěděla jak ho zpomalit a musela se to postupně učit- že, parťáku….nejdřív zpomalit sebe a pak už to šlo jedna báseň:-))

Tím, že na něj vyvíjím nátlak, ať se chová jako za mlada, je zdravý, je stejný jako kdysi, tím na něj vyvíjím psychický tlak, který mu určitě nepřidává a ještě víc ho drtí, než jeho občas bolavá noha.

Tuhle ILUZI jsem pustila k vodě a moc se mi ulevilo. Ušli jsme takový kus cesty spolu a určitě ještě velký kus ujdeme….ale v pohodě, s vědomím, že všechno se mění, je třeba být TADY A TEĎ a užívat si, co mi život vedle tak JEDINEČNÉHO KONĚ NABÍZÍ.

Skutálelo se mi i pár slziček pochopení a žádosti o odpuštění a jsem moc ráda za to, že jsem slovo SMÍŘENÍ od sebe neodehnala a byla ochotná se jím zabývat.

Chtěla jsem vám vyprávět příběh, který se mi nedávno přihodil a poprosit vás, abyste měli otevřenou mysl slovům, která se vám na první pohled zdají třeba nesmyslná. Pusťte je prostě k sobě a nevíte, co se stane:-)

Budu ráda za zaslání Vašich řádků s názorem na můj článek na katka@zajac.cz

Více podobných článků najdete zde na mém novém webu www.katkazajacova.cz

Pokud Vás zajímá téma děti a koně, stáhněte si můj eBOOK ZDARMA ZDE

Cítíte se, že stojíte na místě, nic Vám nejde a jste stále nespokojeni? Hhodil by se Vám přísun podpory od někoho, kdo na tom byl  stejně a dnes je šťastný a spokojený? Stáhněte si můj nový eBOOK  Můj sen: Z paneláku ke koním a na ranč.

amy-984

:

Katka Zajacová

Mojí vášní jsou koně. Baví mě ukazovat dětem i dospělým cestu k nim a inspirovat je, jak si s koněm vytvořit vztah. Užívat si s nimi čas jinak, než je zvykem a vytvořit si z nich parťáky na celý život.

Ke koním jsem chodila už odmalička jako dítě, mým snem bylo mít vlastního koně a ten jsem si splnila z mé první výplaty. Tento kůň mne provází mým životem již 20 let.

Druhý velký sen, mít svůj ranč a s koňmi denně žít a ne za nimi dojíždět, jsem si splnila teď. Mám dvě děti, které také milují koně a mohou s nimi žít již od malička. Dalším mým snem je tuto lásku ke koním předávat dál, aby si s nimi lidé naučili udělat hezký vztah. Když jim otevřete své srdce, můžete jen získat.

Získala jsem certifikaci Pedagogicko-psychologického ježdění a mám licenci Cvičitele pro jízdu na koni.

Jsem také autorkou eBooku ZDARMA:

Děti a koně: 8 tipů na co nezapomenout, když chce Vaše dítě jezdit na koni

Stáhnout si eBOOK ZDARMA můžete ZDE>>>

Jsem také autorkou eBooku :

Můj sen: Z paneláku ke koním a na ranč

Stáhnout si eBOOK MŮJ SEN můžete ZDE>>>

Můj příběh si přečtěte zde>>

Komentáře