Poprvé ke koním? Jupííí! Ale nezapomeňte na pár pravidel :-)

Chcete rozzářit oči vašeho dítěte? Vezměte ho ke koním:-)

Miluje Vaše dítě koníčky a stále o nich mluví? Rozplývá se nad každým obrázkem koně, máte doma plyšového i houpacího a oblepený celý dětský pokojíček plakáty ořů? Pak neváhejte a vyražte za tím živým, který má ve svých snech na prvním místě. Jednorožce sice dnes asi nebude tak lehké potkat, ale třeba bílým koníkem ho nahradit můžete, děti mají velkou fantazii. Jakmile jim dojde, že to myslíte vážně a ke svému snu o živém koni a ježděním na něm se opravdu přiblížili, budou se rozplývat blahem. A co je pro rodiče víc, než rozzářit dětské oči svým malým pokladům a slyšet od nich projevy štěstí a radosti. Možná si tak vzpomenete na své dětství, kdy Vás někdo podpořil ve Vašem snu a jak to hřálo na srdíčku.hlava tim

Než ale ke koním vyrazíte, pojďme si zopakovat pár pravidel, které by bylo dobré mít na paměti.

 

 

Příprava již doma – dobře se oblečte

Určitě není dobré vyrazit ke koním v žabkách, sandálech nebo jiné podobně  odhalené obuvi. Proč? Kůň je velké a těžké zvíře a když se náhodně stane, že někomu šlápne nechtěně na nohu, je dobré mít alespoň pevné boty, aby tato zkušenost nebyla s vážnými následky.

Také je vhodné vzít si kalhoty z neklouzavého materiálu a bez ozobných knoflíků nebo kapes na zadní straně, ať  Vás netlačí na zadku.

Druhá příprava doma- pamlsky

Žádný majitel nebo chovatel nemá rád, když mu koně krmíte a neví o tom. Když ale přivezete na jízdárnu balíček mrkve nebo pár jablek a zeptáte se, jistě Vás neodmítne. A děti se při opatrném krmení dostanou ke koni blíže, aniž by přemýšlely o tom, zda se bojí či ne. Suchý chleba nebo rohlíky se koním mohou dávat ve velmi malém množství a někteří opatrní chovatelé je nedávají vůbec.

ZEPTEJTE SE MAJITELE CO SMÍTE a co mu vadí, NEŽ NĚCO PODNIKNETE SAMI

Bezpečné krmení

Děti všeobecně koníky velmi rády krmí a je třeba jim ukázat a vysvětlit jak, aby to bylo bezpečné. Koník si nevidí pod tlamu a proto očuchá a poté přijme, co mu nabízíte a pokud se neopatrně připletou prstíky, je to chyba lidí a ne koně. Delší mrkev nebo rohlík se může držet za konec a nechat koníka ukousnout. Malé kousky nebo kulatá jablka je dobré položit na dlaň a nechat koníka, ať si sám vezme. Velmi malým dětem raději ještě zakryji prstíky na dlani svojí rukou, aby se nebály a cítily se bezpečně.

Pohyb okolo koně

Každý majitel by Vás měl informovat o základních zásadách pohybu kolem koně, i když si ho jdete jen pohladit nebo podat pamlsek. Zásadně ke koni nechodíme přímo zezadu, protože nás kůň neuvidí a může se leknout náhlého doteku nebo zvuku. Kůň má omezený úhel pohledu, který vidí díky posazení svých očí a je třeba k němu přistupovat z boku nebo šikmo zepředu, aby Vás dostatečně viděl. Nechte se očichat, pohlaďte ho například po krku, plecích nebo boku, navážete s ním příjemný kontakt a užijete si společné chvíle vy i on. Zeptejte se majitele, jestli mu nevadí hladit po hlavě- někteří koně to nemají rádi a mohou prudce zvednout hlavu a uhodit Vás nebo děti. Takové střetnutí s koňskou hlavou je dost bolestivé pro Vás…koníkovi je nepříjemné spíše polekání nebo sahání někam, kam to nemá rád. Například na uši.

Celkově je dobré chovat se ke koníkovi s pokorou a respektovat ho. Koníci pracující s dětmi jsou často zvyklí na poskakování a živost malých nadšených dětí. Je však dobré myslet na to, že je to živý tvor a příliš prudké pohyby ho mohou vyvést z míry. Pokud to dětem vysvětlíte dopředu, nebudou mít pak pocit, že je stále okřikujete ať něco nedělají.

Když koníka již známe a chodíme za ním častěji ho například ošetřovat a jezdit (více o výběru vhodné jízdárny se dozvíte ZDE), naučíme se jakou má povahu, co mu je příjemné a co mu vadí a jak kolem něj chodit i zezadu a čistit ho. Pro úplné začátečníky to ale zatím není.

IMG_20160724_175955

Hluk okolo koní

Koně všeobecně nemají rádi hlučná místa a vysoké tóny. Každý koník je však vychovávaný jinak, takže některý je zvyklý na děti, závody a hluk ve velké stáji, některý je spíše plašan. Když budeme předpokládat, že si půjdete hladit koníka, kterého Vám majitel doporučí jako hodného k dětem, mluvte na něj hlubším uklidňujícím hlasem. Mluvení na koně se všeobecně dost podceňuje a přitom to koníci mají moc rádi. Některé děti, které u nás chodí jezdit koníkům i rády zpívají a já to považuji za příjemný způsob navazování vztahu. Navíc je na to božský pohled:-)))

Užijte si to!

Když děti poučíte a párkrát jim rady během návštěvy zopakujete, pak se můžete již uvolnit a návštěvu, hlazení, krmení pamlsků si rozhodně užijte s nimi! Koně jsou kontaktní tvorové, kteří uvítají navazování nových vztahů a sociálních vazeb s lidmi. Já své koníky využívám i jako osobní zpovědnici a mazlící terapii:-). Někomu to připadá směšné, ale kdo to zažil na vlastní kůži, může potvrdit, že nejen pohled na svět z koňského hřbetu je naprosto báječný a jedinečný, ale úžasní jsou celí tito tvorové. Pokud jim budete chtít více porozumět, jak nám zrcadlí naše vlastní nálady a jak nám mohou v životě pomoci a obohatit nás, sledujte moji stránku SRDCEM U KONÍ .

Pokud už koníky Vy nebo Vaše děti máte rádi a budete hledat jak obohatit své dny, můžete využít eBook zdarma o pravidlech k hledání pohodové jízdárny ZDE<<

Rozšiřte své obzory o kontakt s těmito skvělými tvory a otevřete jim své srdce. Bohatě se Vám to vrátí:))

leto-2012-465

:

Katka Zajacová

Mojí vášní jsou koně. Baví mě ukazovat dětem i dospělým cestu k nim a inspirovat je, jak si s koněm vytvořit vztah. Užívat si s nimi čas jinak, než je zvykem a vytvořit si z nich parťáky na celý život.

Ke koním jsem chodila už odmalička jako dítě, mým snem bylo mít vlastního koně a ten jsem si splnila z mé první výplaty. Tento kůň mne provází mým životem již 20 let.

Druhý velký sen, mít svůj ranč a s koňmi denně žít a ne za nimi dojíždět, jsem si splnila teď. Mám dvě děti, které také milují koně a mohou s nimi žít již od malička. Dalším mým snem je tuto lásku ke koním předávat dál, aby si s nimi lidé naučili udělat hezký vztah. Když jim otevřete své srdce, můžete jen získat.

Získala jsem certifikaci Pedagogicko-psychologického ježdění a mám licenci Cvičitele pro jízdu na koni.

Jsem také autorkou eBooku ZDARMA:

Děti a koně: 8 tipů na co nezapomenout, když chce Vaše dítě jezdit na koni

Stáhnout si eBOOK ZDARMA můžete ZDE>>>

Jsem také autorkou eBooku :

Můj sen: Z paneláku ke koním a na ranč

Stáhnout si eBOOK MŮJ SEN můžete ZDE>>>

Můj příběh si přečtěte zde>>

Komentáře