Jak moji koně spí? Rozhodně ne podle tabulek:-)

Byla jsem minulý víkend na výletě  v Zoo Svatý Kopeček v Olomouci.

Sice nám trochu pršelo, ale zase bylo málo lidí a to bylo moc příjemné.  Procházíme se takhle mezi zvířátky a najednou jsem si všimla cedule, kde se porovnávala délka spánku zvířat. Dívám se a nevěřím vlastním očím…kůň 1 hodina denně??? To mám doma asi nějaké zakuklené zimní medvědy:-)IMG_20160708_123443

Od té doby, co je mám na ranči a můžu je pozorovat, jak se chovají, jsem si některé své názory na chování koní trochu upravila. Co se týká jejich spánku a odpočinku, tak nevím, jestli moji koně jsou vyjímka, ale spí skoro půl dne. A druhou žvýkají a odpočívají.  

Od té doby, co mají tu možnost, tak jsou přes den v kamenné hromadné stáji, kde mají seno, vodu a piliny. Dospěláci spíše podřimují ve stoje , hlavu svěšenou, oči zavřené, uši povislé, zadní nohy povolené až podkleslé. Jednou zadní nohou se většinou ve skrčené poloze opírají o kopyto.  Kůň je v přírodě lovené zvíře a je připraven na okamžitý úprk. Proto je spánek vleže pro něj nebezpečný a vždy alespoň jeden člen stáda „hlídkuje“. Rádi si i lehnou , i když ne na dlouho, jde spíše o minuty denně. Buď leží na břiše, to jde o lehký spánek nebo na boku, hluboký spánek.

To naopak hříbě Rozárka, ta se povaluje skoro celý den, rochní se IMG_20160614_160631v pilinách i v seně a vysloveně chrupká, co to dá. Často jí slýcháme i chrápat nahlas a je to moc legrační…a hlavně i roztomilé. Vůbec jí nevadí, když vejdeme a mazlíme se s ní, stále leží a je na to zvyklá a řekla bych, že si to užívá.

Rozvaluje se jak je široká a dlouhá, protahuje si nožky a mamka Johanka stojí nad ní. Často stojí malý kousek od jejího ucha nebo nohy…mám pocit, že stačí centimetr a šlápla by na ní….ale zatím se to nestalo:-) Někdy se zase Rozárka sbalí nohama pod sebe, vypadá jako klubíčko a spí jako malé mimino. Je to rozkošný pohled:-)

 

Na pastvinu si koně  chodí sami až se setmí a tráví tam celou noc, spokojení, že nejsou mouchy ani jiný hmyz, není horko a mají tam klid. Celou noc se procházejí po pastvině, pasou se a užívají si volnosti.

Kdo by pak celý den neodpočíval a nespal, že:-)

Cítíte se, že stojíte na místě, nic Vám nejde a jste stále nespokojeni? Hhodil by se Vám přísun podpory od někoho, kdo na tom byl  stejně a dnes je šťastný a spokojený? Stáhněte si můj nový eBOOK  Můj sen: Z paneláku ke koním a na ranč.

Pokud Vás zajímá téma děti a koně, stáhněte si můj eBOOK ZDARMA ZDEIMG_20160602_150412

:

Katka Zajacová

Mojí vášní jsou koně. Baví mě ukazovat dětem i dospělým cestu k nim a inspirovat je, jak si s koněm vytvořit vztah. Užívat si s nimi čas jinak, než je zvykem a vytvořit si z nich parťáky na celý život.

Ke koním jsem chodila už odmalička jako dítě, mým snem bylo mít vlastního koně a ten jsem si splnila z mé první výplaty. Tento kůň mne provází mým životem již 20 let.

Druhý velký sen, mít svůj ranč a s koňmi denně žít a ne za nimi dojíždět, jsem si splnila teď. Mám dvě děti, které také milují koně a mohou s nimi žít již od malička. Dalším mým snem je tuto lásku ke koním předávat dál, aby si s nimi lidé naučili udělat hezký vztah. Když jim otevřete své srdce, můžete jen získat.

Získala jsem certifikaci Pedagogicko-psychologického ježdění a mám licenci Cvičitele pro jízdu na koni.

Jsem také autorkou eBooku ZDARMA:

Děti a koně: 8 tipů na co nezapomenout, když chce Vaše dítě jezdit na koni

Stáhnout si eBOOK ZDARMA můžete ZDE>>>

Jsem také autorkou eBooku :

Můj sen: Z paneláku ke koním a na ranč

Stáhnout si eBOOK MŮJ SEN můžete ZDE>>>

Můj příběh si přečtěte zde>>

Komentáře